Premier League lanserer egen Hall of Fame

Isak Brønseth
28. februar 2020
Premier League bekreftet torsdag 27. februar at de vil opprette en egen Hall of Fame. De første to navnene til å bli utnevnt blir annonsert 19. mars.
To spillere skal altså nevnes ut sammen med en liste over andre nominerte kandidater i framtiden. Disse er stemt fram av supportere. Det heter seg at man vil hedre både engelske og utenlandske spillere med «eksepsjonelle ferdigheter og talent» som har spilt i Englands øverste divisjon siden den ble til Premier League i 1992.
Handler kun om Premier League
Kåringene skal kun ta utgangspunkt i spillernes karriere i Premier League. Europeiske turneringer og engelske cupturneringer er derfor utelatt fra vurderingene. Spillerne som blir innlemmet i Hall of Fame må også ha lagt opp. Richard Masters er administrerende direktør i Premier League. Han har følgende å si om det nye konseptet:
– En plass i Premier Leagues Hall of Fame skal gis til de aller beste. Det er en sjanse for fansen til å se tilbake på og feire noen fantastiske spillerkarrierer.
Tidligere manager for blant annet West Ham United og Tottenham, Harry Redknapp, sier i et intervju med BBC hvilke to spillere han ville hedret aller først:
– Mitt førstevalg ville vært Alan Shearer. Han var fantastisk og hadde en flott karriere, og vant ligaen med Blackburn. I tillegg hadde Ryan Giggs en utrolig karriere. Han vant alt og spilte så mange kamper i ligaen.
Foto: Дмитрий Голубович / Wikipedia